header

 

खेल - कूद

विभिन्न स्तरों और उपलब्धियां पर खेल भागीदारी 2012-13

 

UNDER – 14 – SELECTED for nationals basketball meet for girls

MAIN PLAYERS

S.No

NAME

CLASS &SEC

ADMIN.NO

DOB

1

AKHILANDESHWARI

VII B

9219

23/07/2000

2

RAJESHWARI V

VII C

7451

22/03/2000

3

JANANI RAMESH

VIII C

7910

08/01/2000

4

R DHANALAKSHMI

VIII D

9275

23/08/1999

UNDER – 19 – SELECTED for nationals basketball meet for girls

MAIN PLAYERS

SL.NO

NAME

CLASS & SEC

ADMIN NO

DOB

1

AISHWARYA I

IX A

8544

04/09/1998

2

M.P.AKSHAYA MANOJ

IX

7575

01/03/1998

3

CHARUTHA ARUN

XI B

8768

19/11/1995

STAND BY

1

RHEA RAJKUMAR

IX C

9305

05/08/1998

UNDER – 19 – SELECTED for nationals HAND BALL meet for girls

MAIN PLAYERS

SL.NO

NAME

CLASS & SEC

ADMIN NO

DOB

1

NANDHINI RAMESH

XII C

7908

27/03/1996

2

RAKSHANTA

XI C

6374

20/09/1996

3

GLORIA

XII B

5245

31/12/1995

4

BHAVANA

XII C

9077

04/09/1995

UNDER – 14 – SELECTED for nationals THROW BALL meet for girls

MAIN PLAYERS

S.No

NAME

CLASS &SEC

ADMIN.NO

DOB

1

AARTHI MANOJ

VIII C

8033

18/12/1999

2

R BHARATHI

VIII C

6957

05/01/2000

3

SHRUTHI P

VII C

7394

09/10/2000

4

ADITI AGARWAL

VIII C

8924

22/07/2000

STAND BY

1

LOUIS JOICE

VIII C

6965

25/08/1999

UNDER – 19 – SELECTED for nationals THROWBALL meet for girls

MAIN PLAYERS

SL.NO

NAME

CLASS & SEC

ADMIN NO

DOB

1

VAISHNAVI

XI C

7280

18/07/1996

2

KIRAN

XII B

5307

30/03/1996

UNDER – 14 – SELECTED for nationals KABADDI meet for girls

MAIN PLAYERS

S.No

NAME

CLASS &SEC

ADMIN.NO

DOB

1

RITU YADAV

VIII B

9301

11/12/1999

TOTAL NUMBER OF MAIN PLAYERS: 17

The list of students who were selected for National Meet for Girls U-14 and U-19 from our Vidyalaya are as follows :-

UNDER – 19 – SELECTED for nationals basketball meet for boys

MAIN PLAYERS

SL.NO

NAME

CLASS & SEC

ADMIN NO

DOB

1

ANUJ SINGH RAWAT

XII B

7666

24/04/1995

2

RATNESH SINGH

XII C

9256

05/09/1995

UNDER – 19 – SELECTED for nationals HANDBALL meet for boys

MAIN PLAYERS

SL.NO

NAME

CLASS & SEC

ADMIN NO

DOB

1

G.AMLESH

XII C

5116

18/09/1995

2

SHANKAR SUBRAMANIAM

XIIA

9539

02/06/1995

3

VENKAT SRINIVASAN

XIIA

6599

18/11/1995

4

MARTIN JOSEP

XII C

5189

24/04/1995

UNDER – 14 – SELECTED for nationals handball meet forBOYS

MAIN PLAYERS

S.No

NAME

CLASS &SEC

ADMIN.NO

DOB

1

I.KARTHIK

VIID

8543

31/05/2000

2

HARISHANKAR

VIIID

6913

24/06/1999

3

L.ISSAC BENJAMIN

VIIID

7695

28/09/1999

4

ALOK PANDEY

VIIIB

7953

20/02/2000

UNDER – 14 – SELECTED for nationals FOOTBALL meet for BOYS

MAIN PLAYERS

SL.NO

NAME

CLASS & SEC

ADMIN NO

DOB

1

AMANPREET SINGH

VIIIC

7278

21/09/1999

2

R.SHIVARAMAN

VIIIC

7479

26/07/1999

UNDER – 19 – SELECTED for nationals FOOTBALL meet for BOYS

MAIN PLAYERS

S.No

NAME

CLASS &SEC

ADMIN.NO

DOB

1

VIKRANT SHARMA

XIA

8521

23/02/1997

2

VISHAL SINGH

XIIC

6670

29/03/1996

3

ANIKESH PARMAR

XIIA

6190

25/09/1995

UNDER – 16 – SELECTED for nationals CRICKET meet for BOYS

MAIN PLAYERS

S.No

NAME

CLASS &SEC

ADMIN.NO

DOB

1

HARSHIT SACHAN

XC

8496

01/03/1996

2

SATYAM PANDEY

IXD

9817

14/01/1999

3

G.GOPALA KRISHNAN

XD

6401

08/06/1997

4

PRASHANTH KUMAR DWIVEDI

IXB

9619

23/02/1999

UNDER – u11/14 – SELECTED for nationals SKATING meet for BOYS

MAIN PLAYERS

S.No

NAME

CLASS &SEC

ADMIN.NO

DOB

1

V.ABINAV

VID

9201

18/07/2001

UNDER – u14 – SELECTED for nationals SWIMMING meet for BOYS

MAIN PLAYERS

S.No

NAME

CLASS &SEC

ADMIN.NO

DOB

1

AKASH SHANKAR

VIID

8670

26/06/1999


वर्ष 2011-12

क्लस्टर स्तर 2011-12

 

सीरियल नंबर भागीदारी परिणाम
1 Football U/19 Runners
2 Football U/14 Winners
3 Basketball U/14 Winners

 

 

क्षेत्रीय स्तर 2011-12

गेंद फेंको-विजेता

 

क्षेत्रीय स्तर - चुने खिलाड़ी 2011-12

 

S.NO EVENT

NO.OF SELECTION

1 U/16 Cricket 2 Boys
2 U/19 Basketball 1 Boy
3 U/19Volleyball 1 Girl
4 U/19 Football 7 Boys

 

 

राष्ट्रीय चयन 2011-12

 

(A) Throwball - 3 Girls- (i) Pooja Senji, XII-C(ii) Harshini, X-A(iii) Kiran, XI-A

(B) शतरंज--- 1 Boy--- Anirudh - X-B

..................................................................................................................................................

Archives

मीनमबाक्कम क्लस्टर स्तर खेल प्रतियोगिता

LEARNING WITHOUT BURDEN AND LEARNING WITH JOY is the slogan adopted by KVS for the Primary Section.  Physical Education plays a vital role and is an integral part of the KVS curriculum.

     The cluster level sports meet was conducted at KV AFS II TBM on 21.12.09.  The ceremonial inauguration was held and Mr.Vellaichamy, Principal of KV II TBM addressed the gathering.  Students of KV Meenambakkam, DGQA, KV I TBM & KV II TBM participated actively.  Around 200 students and 20 escorts graced the gala event.

     Separate venues were marked for kho-kho, Throw ball and Track events under the guidance of Mr.R.Ilavazhagan (PET) and Mrs. Neetha.  Kho-kho was introduced for the first time and the first prize was bagged by KV AFS II TBM (both Boys & Girls).  They were trained by Mrs.Vetri Selvi & Mr.Sarawanan.

     The event came to an end by 3.30 pm and attractive prizes were distributed to the winners. Mr. Giridhar (HM of KV II TBM) was the Chief Guest.

     The children departed jubilantly with the hope of meeting again. Needless to say that KVS students are PHYSICALLY FIT & MENTALLY SOUND.

 

 

ACHIEVEMENTS FOR THE YEAR GAMES & SPORTS


LEVEL                                                    GAME                                                   PLACE


1. Cluster                                             Foot ball                                              Winners
2. Regional                                         Foot ball                                              Runners-up
3. Regional                                         Throw ball (Girls)                            Winners

           

 

CLUSTER/REGIONAL LEVEL

S.No Game Boys/Girls Position
1 Basket ball Boys/Girls Participated
2 Volley ball Boys Participated
3 Foot ball Boys Cluster winner, 4 Boys selected for Nationals
4 Kho-Kho Boys Participated
5 Athletics Girls 17 Participated 1Gold(Girl)
6 Swimming Boys/Girls 4 Boys, 2 Girls 2 Gold, 2 Silver, 3Bronze
7 Taekwondo Girls 1 Girls(1 Gold)
8 Throwball Girls Winners 2 Selected for nationals
9 Skating Girls Participated(1 Girl)

 

 

OLDER RECORDS

NATIONALS - HELD AT HYDERABAD FROM 14TH TO 18TH OCTOBER-2010

4 boys & 4 girls selected and participated.

1. Vimal Kanth of VII-D secured 3rd position in Butter-Fly and individual, will receive Rs. 1500/- ineach.

2. Sirisha.K & Heena Gulia of XI-B secured 3rd position in 4X100 m Relay & will receive cash award of Rs.500/-

3. Vivek Yadav of XI-A, football team secured 3rd position & will receive a cash award of Rs. 500/-

4. Badminton-P.Keertana-XI-A

5. Shooting- Abhishek-XII-A

6- Kho-Kho-Abdul Wahid-XII-A

7- Taekwondo-Prachi.M-XI-A